רטיבות ברצפה

 
 
רטיבות ברצפה לא תמיד באה לידי ביטוי כפי שחושבים. לא מעט אנשים בטוחים שכאשר מדובר על רטיבות ברצפה, מדובר על רצפה מלאה במים באופן תמידי. אולם, לא פעם רטיבות ברצפה תבוא לידי ביטוי באופנים אחרים ולכן, חשוב להיות ערים לסימנים שיכולים להעיד על רטיבות ברצפה ובמידה ואכן קיים חשש לרטיבות מעין זאת, חשוב מאוד לפנות לאנשי המקצוע הטובים ביותר לצורך איתור מקור הרטיבות, תיקון מקור הרטיבות וכמובן, ייבוש המצע התת רצפתי בצורה יעילה ואיכותית.
 
רטיבות ברצפה
 

סימנים לרטיבות ברצפה

 
כאמור, רטיבות ברצפה יכולה לבוא לידי ביטוי באופנים שונים. אם אתם שמים לב כי יש פטריה או עובש על החלק התחתון של קירות הבית, יתכן מאוד שמדובר על נזילה ברצפה. אם עולה ריח של טחב מהרצפה, יתכן מאוד כי מדובר בנזילה ורטיבות ברצפה, אם הפאנלים או המשקופים מתנפחים או מתקלפים, יתכן מאוד שגם זה סימן לרטיבות ברצפה שלכם. אם מופיע אחד מהסימנים הללו בביתכם וכמובן אם מופיעים כמה מהסימנים המדוברים, הגיוני מאוד שיש לכם רטיבות ברצפה ועליכם לאתר את המקור לאותה רטיבות, על מנת לנטרל אות המקור על ידי תיקון או החלפה של הצנרת הפגומה שבגינה נוצרה נזילה ורטיבות ברצפה. חשוב מאוד לדעת שרטיבות ברצפה שלא מאובחנת בזמן עלולה ליצור נזקים חמורים למבנה שכן, היא ממשיכה להתפשט למקומות אחרים בבית.
 

בדיקת רטיבות ברצפה

 
ייבוש רטיבות תת רצפתית הוא דבר חשוב מאוד, אך בטרם מבצעים בדיקה שמטרתה לבחון האם המצע התת רצפתי אכן נרטב ברמה הגבוהה מהתקן המותר, חשוב מאוד לבדוק מהו המקור לאותה הרטיבות. אין לייבש מצע תת רצפתי בטרם מוצאים את הסיבה לרטיבות המדוברת ומטפלים בה. לאחר שמתקנים את הגורם לאותה רטיבות, יש צורך לבחון את רמת הרטיבות של המצע התת רצפתי.

תהליך בדיקת הרטיבות ברצפה מתבצע בכמה שלבים: בשלב הראשון איש המקצוע יקדח כמה חורים באזורים נסתרים ברצפות. מהחורים הללו הוא ייקח דגימה מהמצע התת רצפתי. את הדגימה איש המקצוע ישלח למעבדה שתבדוק את אחוז הרטיבות בה. המעבדה תחזיר תשובה תוך 24 שעות.

במידה וקיימת רטיבות במצע התת רצפתי העשוי מסומסום או חול, הגבוהה מהתקן המותר, יש צורך לבצע תהליך ייבוש למצע התת רצפתי. אם לא מייבשים את המצע התת רצפתי, במידה והוא רטוב מעל לרמת התקן המותרת בישראל, הוא עלול להסב נזק למבנה.
 

כיצד מייבשים מצע תת רצפתי

 
אם בדיקת המעבדה מגלה כי המצע התת רצפתי רטוב מעל לרמה התקנית, יש צורך כאמור לבצע הליך ייבוש למצע התת רצפתי. בעוד שבעבר כאשר המצע התת רצפתי היה מתגלה כרטוב, איש המקצוע נדרש להרים את הרצפות ולא פעם גם להחליף את המצע כולו, כיום באמצעות ציוד משוכלל ומתקדם, ניתן לייבש את המצע התת רצפתי מבלי להסב נזק למרצפות. ישם כלים מיוחדים כיום אשר ניתן להחדיר לתוך הקידוחים שאיש המקצוע קדח בתחילת התהליך בכדי לקחת דגימה, ולייבש את המצע התת רצפתי באמצעותם. לאחר ביצוע תהליך הייבוש, יהיה צורך לחכות לפחות 3 שבועות ואז לשלוח דגימה נוספת מהמצע למעבדה ייעודית, אשר תבדוק האם המצע עדיין רטוב או שמא תהליך הייבוש סייע לו. במידה ותהליך הייבוש עדיין לא גרם למצע להיות יבש בצורה הנדרשת, איש המקצוע יחזור על פעולת הייבוש.

רטיבות ברצפה היא ללא ספק דבר שעלול להיות מסוכן למבנה כולו ולא פעם, הוא יכול לפגוע גם בבריאותם של הדיירים המתגוררים במבנה ועל כן, לצורך ייבוש תת רצפתי יש לבחור באנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום.