נזילות מים - כיצד נוצרות?

 
 
אחד הדברים שיכולים להסב אי נעימות רבה לכל אדם, היא נזילת מים במבנה שבו הוא מתגורר. נזילות מים עלולות להסב נזקים רבים למבנה וכן, לפגוע בבריאותם של דיירי המבנה, בין אם הן גלויות ובין אם הן סמויות. ההבדל היחיד בין נזילות מים גלויות לנזילות מים סמויות הוא פרק הזמן שבו מגלים אותן ובהתאם לכך, מטפלים בהן. בעוד שנזילות מים שניתן לראות באופן חיצוני יטופלו באופן מהיר, נזילות מים נסתרות, יגרמו לסימנים שונים שיכולים להעיד עליהן, אך לא פעם האדם לא יזהה את הסימנים כסימנים שיכולים להעיד על נזילה סמויה ועד שהוא יביא את אנשי המקצוע לצורך איתור הנזילה וטיפול בה, יכול לעבור פרק זמן משמעותי שבו בינתיים הנזילה הסמויה תמשיך להסב נזק. על כן, חשוב מאוד להכיר את הסימנים הראשונים שיכולים להעיד על נזילה סמויה ובמידה והם מופיעים בביתכם, ליצור קשר באופן מידי עם איש המקצוע הטוב ביותר בתחום איתור נזילות מים ותיקון הבעיה היוצרת אותם.
 
נזילות מים
 

כיצד נוצרת הנזילה?

 
נזילת מים יכולה להיווצר כתוצאה מכמה גורמים:
ראשית כל, אם יש תקלה כלשהי בצנרת, אם הצנרת שחוקה או אם הצנרת מלאה בחלודה, יתכן מאוד שהיא תיצור נזילה בבית. שחיקת צנרת יכולה להיווצר בשל תחזוקה לא מתאימה של הצנרת, קריעת גומיית איטום כלשהי באחד מהברזים, שחיקה של אחד מהצינורות ועוד.
סיבה נוספת שיכולה לגרום לנזילה היא כל מה שקשור לאיטום במבנה. קירות המבנה וגג המבנה אמורים להיות אטומים על ידי חומר איכותי, המותאם להם באופן ספציפי. לא פעם, הליך האיטום לא יתבצע בצורה מספיק מקצועית, או שחומר האיטום שהשתמשו בו לא מספיק חזק או שהאיטום הנוכחי כבר חלש ולא מספיק הרמטי. בכל מקרה שכזה, יכולות להיווצר נזילות שיחלחלו לתוך המבנה ובעיקר כאשר יש גשמים שכן, אז מצטברים מים על הגג או בסמוך לקירות והעדר איטום ראוי לא יצליח למנוע מהמים לחדור לבית. אם יש לכם נזילה כלשהי מהתקרה או הקירות בעונת החורף, יתכן מאוד שמדובר על בעיית איטום כלשהי במבנה.
סיבה נוספת לנזילת מים בתוך ביתכם היא נזילה מהבית של השכן הגר מעליכם, כאשר מדובר על בניין מגורים משותף.
 

כיצד ניתן לשים לב לקיומה של נזילת מים?

 
נזילות מים כאמור, הן לא תמיד דבר שבא לידי ביטוי בטפטוף מאסיבי של מים מאחד הקירות או מהתקרה. לא פעם, הנזילה תהיה סמויה וזאת בשל העובדה שמרבית הצינורות של מערכת האינסטלציה מצויים מאחורי קירות או מתחת לרצפות. לכן, כאשר הנזילה סמויה, לרוב היא תיצור סימנים כגון: חשבון מים מאוד גבוה, בשונה מחשבונות מים שקיבלתם בחודשים קודמים, ריח מוזר שניתן להריח במבנה של עובש או מים, סימני רטיבות על הקירות, אזורים בבית שלפתע חשים שהן פחות מבודדים מאזורים אחרים, קירות שמתחילים להתקלף ועוד. כל הסימנים הללו עלולים להעיד על נזילה בביתכם ולכן, ברגע שאתם מגלים סימן כלשהו שיכול להעיד על נזילה, חשוב מאוד להיעזר בשירותיהם של אנשי מקצוע העוסקים בתחום איתור ותיקון נזילות מים בבית.
 

מדוע חשוב לזהות את הנזילה כמה שיותר מהר?

 
ראשית כל, הדבר החשוב ביותר שחשוב לזכור הוא שכאשר יש נזילה, אתם בעצם מבזבזים מים לחינם ובגין זאת, סביר להניח שגם תשלמו הרבה יותר על חשבון המים שלכם. אולם, מעבר לפן הכלכלי הנוגע לתשלום חשבון המים, נזילה עלולה ליצור נזקים משמעותיים למבנה. לא פעם, נזילה שלא מגלים בזמן עלולה להרוס קירות שלמים, ליצור ריח מאוד לא טוב בבית וכן, ליצור פטריות ועובש על הקירות. מלבד העובדה שפטריות ועובש עלולים ליצור בעיות נשימה בקרב ילדים ומבוגרים, הנזק שהן מסיבות לקירות עצמם, לא פעם הוא בלתי הפיך כך שבסופו של דבר תמצאו את עצמכם מוציאים סכום כספי משמעותי על שיפוץ לבית. לא פעם, גם היציבות של הקיר יכולה להיפגע ומדובר על דבר מסוכן בהחלט לדיירי הבית.