ייבוש רטיבות תת רצפתית

 
 

מדוע חשוב לבצע ייבוש תת רצפתי?

 
כאמור, ישנם מגוון גורמים שבגינם יידרש ייבוש תת רצפתי. לכן, הדבר החשוב ביותר שיש לבצע הוא ללא ספק למצוא את הגורם לרטיבות התת רצפתית ולבצע את כלל הפעולות הנדרשות לצורך תיקון הגורם המדובר. יחד זאת, לאחר שמתקנים את הגורם שבגינו נוצרה הרטיבות, יש צורך לייבש את המים הכלואים שחדרו למצע החול או הסומסום המצוי מתחת למרצפות.

חשוב מאוד לדעת שמים הכלואים תחת המרצפות עלולים לגרום לעובש,דבר שמסכן את הבריאות, להוביל לריח במבנה וכן, לקילופים או התנפחות של הקירות הסמוכים לרצפות. במקרים חמורים מאוד רטיבות תת רצפתית עלולה לערער את היסודות של המבנה כולו. על כן, אין ספק שיש צורך לבצע את כלל הפעולות הרלוונטיות בכדי לוודא שאכן קיימים מים כלואים תחת המרצפות וכן, בכדי לייבש את המצע תחת הרצפות הדורש ייבוש רטיבות תת רצפתית בצורה הטובה ביותר.
 
ייבוש רטיבות תת רצפתי
 

כיצד יודעים האם יש צורך בייבוש תת רצפתי?

 
אם אתם תוהים האם יש לכם צורך בייבוש תת רצפתי, חשוב מאוד שתבחרו ראשית כל באיש המקצוע הטוב ביותר בתחום. איש מקצוע מעין זה יבצע את הבדיקה המתאימה לצורך אבחון רטיבות ברצפה וזאת בכדי להעניק טיפול ייבוש מתאים לאותה הרטיבות, במידה ומתגלה כי היא אכן קיימת בבדיקה.

איש המקצוע הנבחר יבצע פעולת של קידוח ברצפות/פרקט במספר נקודות במבנה ויקח דגימה מהמצע המצוי תחת המרצפות או הפרקט. את הדגימה אשר הוא לקח הוא שולח למעבדה מיוחדת אשר בודקת את רמת הלחות בדגימה. אפשרות נוספת היא שאיש המקצוע יבחן באופן עצמאי את הלחות במצע באמצעות מד לחות. במידה והבדיקה נשלחת למעבדה בהתאם לתוצאות המתקבלות בה, איש המקצוע יחליט האם לבצע פעולת ייבוש למצע התת רצפתי או שמא אין צורך בפעולה שכזאת. יש לבצע ייבוש רטיבות תת רצפתית כאשר מתגלה רמת רטיבות משמעותית מתחת למרצפות. אם נמצאה רמת רטיבות נמוכה, ניתן לאפשר למים להתייבש באופן טבעי. בהתאם לתקן הישראלי, אחוז הרטיבות התקין בסומסום הוא עד שלושה אחוזים ובחול הוא עד שישה אחוזים.

 

כיצד מתבצע ייבוש רטיבות תת רצפתית?

 
בעבר, תהליך הייבוש של המים הכלואים תחת המרצפות דרש את פירוק המרצפות כולן, החלפת מצע החול או הסומסום כולו והחזרת הריצוף למקומות בסופו של תהליך. כיום ניתן לבצע ייבוש תת רצפתי בתהליך נוח וקל יותר אשר איננו דורש את פירוק הריצוף או את החלפת המצע כולו במצע חדש.

כיום, לאחר שאיש המקצוע מאתר את מוקד הרטיבות הוא מחדיר צנרת אשר אותה הוא מחבר למכונת ייבוש. הצנרת תוכנס למקום באמצעות קידוח בין הרווחים שבין המרצפות או בקידוח באזור נסתר כלשהו. בהתאם לרמת הרטיבות, איש המקצוע הנבחר יחליט האם לבצע את הליך הייבוש באמצעות הזרמת אוויר חם או באמצעות שאיבה של המים הכלואים למערכת הביוב.

ייבוש רטיבות תת רצפתית נמשך בין 1-3 שבועות ולאחר הזמן המדובר, איש המקצוע יבצע פעם נוספת את בדיקת הלחות. במידה ובדיקת הלחות תקינה איש המקצוע סיים את עבודתו, במידה ורמת הרטיבות עדיין גבוהה איש המקצוע יעשה את פעולת הייבוש עד שתתקבל התוצאה הרצויה בבדיקה.

 

סיבות לייבוש תת רצפתי

 
ישנן לא מעט סיבות אשר יכולות לגרום לרטיבות מתחת למרצפות מבנה. כך לדוגמה: אם קיים נזק כלשהו בצנרת המצויה תחת המרצפות שבגינו ישנה נזילה, הרי שהגיוני מאוד שגם לאחר שמתקנים את הנזק בצנרת יהיה צורך לייבש את המצע התת רצפתי שבוודאי נרטב כתוצאה מאותה נזילה. גם במקרה של הצפה יש צורך לייבש את המצע התת רצפתי וגם במקרה של סדק כלשהו בצינור ועוד.