בדיקת רטיבות ברצפה

 
 
ישנן לא מעט סיבות שבגינן עלולה להגרם רטיבות ברצפה. בין אם מדובר על כשל באיטום בחדר האמבטיה שלכם שהוביל להצפה כלשהי, בין אם התפוצץ לכם צינור המצוי תחת המרצפות, בין אם הייתה הצפה בביתכם כתוצאה מביוב שעלה על גדותיו או נזקי מזג האוויר, הרי שיתכן מאוד שהרטיבות חלחלה אל מתחת למרצפות ובגינה ישנם מים כלואים מתחת לריצוף שלכם. במקרה שכזה, חשוב לבצע בדיקת רטיבות ברצפה על מנת לבדוק האם הרטיבות התת רצפתית גבוהה מהמותר על פי התקן. במידה והבדיקה מעלה כי ישנה רטיבות גבוהה תחת המרצפות, חשוב מאוד לייבש את המצע התת רצפתי שכן, העדר ייבוש של המצע המדובר, עלול לגרום לנזק משמעותי לתשתיות הבית וכן נזק בריאותי לדיירי הבית.
 
בדיקת רטיבות ברצפה
 

כיצד מבצעים בדיקת רטיבות ברצפה?

 
איש מקצוע המתמחה בתחום ביצוע בדיקת רטיבות תת רצפתית, ידע כיצד לבצע את הבדיקה בצורה הטובה ביותר שיכולה להיות. בעבר, בכדי לבדוק את הרטיבות היה צורך להרים לא מעט מרצפות וכן, לא פעם להחליף הן את המרצפות והן את המצע המצוי תחת המרצפות.

כלומר, היה מדובר על תהליך שהסב נזק למבנה ולא פעם גם ארך פרק זמן מאוד משמעותי והיה כרוך בעלות כלכלית גבוהה. כיום, באמצעות אמצעי בדיקה משוכללים יותר, על מנת לבדוק האם קיימת רטיבות ברצפה ניתן לקדוח כמה חורים נסתרים במרצפות או בין המרצפות על מנת לקחת דגימה של מצע הסומסום או החול המצוי תחת המרצפות. את הדגימה שולחים למעבדה שבודקת אותה ומחזירה תשובה תוך 24 שעות לגבי הרטיבות המצויה בחומר. במידה ומדובר על רטיבות ברמה גבוהה מהתקנים הנדרשים, הרי שיהיה צורך לבצע תהליך ייבוש למצע התת רצפתי.

תהליך ייבוש למצע התת רצפתי יתבצע באופן יעיל ומתקדם, כאשר איש המקצוע הנבחר יחדיר בקידוחים שהתבצעו לצורך לקיחת הדגימה או בקידוחים אחרים שהוא יבצע באזור נסתר במרצפות, כלי ייבוש ייעודי אשר יבצע ייבוש של המצע התת קרקעי. לאחר 3 שבועות איש המקצוע יחזור על בדיקת הרטיבות ברצפה ובמידה ועדיין יתגלה כי הרטיבות גבוהה, הוא יבצע את פעולת הייבוש שוב עד שתתקבל התוצאה הרצויה.

 

מהי רטיבות תת רצפתית?

 
רטיבות תת רצפתית היא מצב שבו ישנם מים כלואים מתחת לריצוף. הגורם העיקרי להצטברות של מים תחת המרצפות הוא בעיות בצנרת המצויה תחת הריצוף. כאשר ישנו פגם כלשהו בצנרת, מצטברים מים תחת הריצוף ובשל העובדה שהם אינם יכולים להתאדות דרך הרצפה, הם לרוב נספגים לתוך הטיח ובשל כך, מטפסים על הקירות וגורמים לרטיבות בקירות, נזק למשקופים ועוד.

מדובר בבעיה נפוצה בעיקר בבתים ישנים שבהם הצנרת תחת המרצפות מלאה באבנית.

גורמים נוספים שיכולים לגרום לרטיבות תת רצפתית היא בעיה בצנרת של חימום תת רצפתי שפועל באמצעות צנרת של מים וכן, גם סדקים בקירות החיצוניים של הבית יכולים לגרום לבעיית איטום ולחדירת מים דרך הסדקים לתחת הרצפות.

 

כיצד תדעו אם יש לכם רטיבות תת רצפתית?

 
אם יש רטיבות תת רצפתית ניתן לראות זאת ברטיבות מעל אזור הפנאלים או אם הרובה שבין המרצפות משנה לפתע את הגוון שלה. כמו כן, אם יש כתמי רטיבות על הקירות או סימני התקלפות בחיבור שבין הקירות לרצפה או רטיבות במשקופים, מדובר על סימנים שיכולים להעיד על רטיבות תת רצפיתית.

בכל מקרה שבו אתם מזהים סימן שיכול להעיד על רטיבות מעין זאת, חשוב מאוד לבחור איש מקצוע אמין, מקצועי, מוסמך ומיומן בביצוע בדיקת רטיבות ברצפה לצורך טיפול מתאים לבעיית הרטיבות. חשוב לטפל בבעיה כמה שיותר מהר על מנת שהיא לא תסב נזקים.