רטיבות בקיר אשר איננה מטופלת בצורה הטובה ביותר ובאופן מידי, עלולה לגרום לנזקים קשים למבנה ולא פעם גם לסביבה כולה. הרטיבות יוצרת לא מעט סימנים שעלולים להיות מסוכנים עבור בריאותם של השוהים באותו המבנה. כך לדוגמא: רטיבות לא מטופלת תיצור כתמי עובש על הקירות, טחב ופטריות על הקירות, אשר לא פעם עלולים ליצור מחלות נשימה אצל ילדים ואף מבוגרים. לכן, מעבר לעובדה שהרטיבות בקיר יכולה ליצור נזקים למבנה, היא עלולה לסכן את בריאותם של השוהים במבנה ועל כן, מיד כאשר מבחינים בסימנים שיכולים להעיד נזילה מאחד הקירות, יש צורך לבחור באיש מקצוע אמין, מנוסה, מוסמך ואיכותי, שיאתר את הנזילה, יתקן אותה ויבצע בדיקת רטיבות בקיר שבו הייתה מצויה הנזילה בכדי לבחון את רמת הרטיבות בו ולהעניק טיפול תואם בהתאם לרמת הרטיבות.
 
בדיקת רטיבות בקיר
 

כיצד יש לפעול אם מגלים רטיבות בקיר?

 
חשוב מאוד לדעת שרטיבות בקיר פנימי עלולה להגיע ממגוון נזילות החל מנזילות שמגיעות מצינורות מערכת האינסטלציה אשר חבויים בתוך הקירות וכלה במרזבים, ביוב שעלה על גדותיו ועוד. כמו כן, לא פעם רטיבות יכולה לנבוע מאיטום לא מספיק הרמטי או תיקון ושאר תקלות אחרות במבנה. לכן, איש המקצוע הנבחר חייב לבצע בדיקת רטיבות ראשונית בקירות בצורה הטובה ביותר, על מנת שהוא יקבל מושג אודות מיקום הנזילה. כאשר איש המקצוע מקבל מידע מדויק אודות מיקום הנזילה, הוא יצליח לתקן את המקור לנזילה באופן נקודתי ומבלי לפגוע בקירות, במרצפות או בכל אלמנט אחר בחלל.

לכן, הדבר הראשון והחשוב ביותר שעליכם לעשות כאשר אתם מגלים נזילה כלשהי בקיר הוא פשוט לפנות לאיש מקצוע מוסמך ומקצועי לצורך בדיקת רטיבות איכותית.

 

איך מבצעים בדיקת רטיבות בקירות?

 
בעבר, לצורך בדיקת רטיבות בקיר היה צורך לחצוב בקירות המבנה או לבצע הריסה של המרצפות, הרי שכיום, ישנם לא מעט אנשי מקצוע מומחים בתחום בדיקת רטיבות, אשר משתמשים באמצעים טכנולוגיים משוכללים יותר ואיכותיים יותר בכדי לאתר מקור נזילה כלשהי. ישנן כמה שיטות שמשתמשים בהן כיום בכדי לבצע בדיקת רטיבות בקיר:

השיטה הראשונה היא בדיקת רטיבות באמצעות מצלמה טרמית, אשר מהווה שיטה שמתבססת על מצלמת אינפרא אדום. מצלמה זו יודעת לזהות מקורות חום וקור בקירות ובהתאם לכך, היא תגלה היכן מצוי מקור נזילה בקיר או בכל אלמנט אחר. בשיטה זאת, איש המקצוע יחדיר צינורית קטנה עם מצלמה טרמית אל הקיר, כאשר המצלמה תתריע על אזורים חמים ואזורים קרים בקיר וכך תאפשר לבעל המקצוע לזהות את מוקד הרטיבות.

בדיקה נוספת שניתן לבצע היא בדיקה באמצעות סטטוסקופ אשר בודק רחשים. איש המקצוע יצמיד אותו לקיר ועל ידי האזנה מקצועית יזהה קולות של מים, לחות או רטיבות.

שיטת בדיקה נוספת היא באמצעות סגירה הדרגתית של כל ברזי המים במבנה ולאחר מכן, בדיקת ברזים שממשיכים לעבוד גם כאשר הם סגורים. לעיתים נזילה בקיר יכולה להתרחש כתוצאה מברז מים תקול ועל כן, חשוב לבצע גם את הבדיקה הזאת.

שיטה בדיקת נוספת היא בדיקת רטיבות באמצעות גז. מדובר על שיטה מקצועית שמתבססת על פיזור גז שאיננו רעיל, כאשר במקום שבו הגז עולה הוא יתריע על מיקום נזילה.
 

כיצד מתקנים רטיבות בקירות?

 
לאחר שבוצעה בדיקת רטיבות בקיר ואותר מקור הנזילה, יש צורך לבצע את כלל התיקונים הרלוונטיים לצורך מיגור הגורם שבגינו נגרמה אותה הרטיבות. יש לתקן צינורות פגומים או להחליף אותן, לתקן בעיית איטום במידה שקיימת, לתקן את הברזים שבגינם קיימת הנזילה או חלקים אחרים במערכת האינסטלציה או לבצע כל פעולת תיקון הנדרשת עבור מיגור מקור הנזילה.