בדיקת לחות מתחת לריצוף

 
 
אם הקירות בביתכם מראים סימני התקלפות, אם יש נזילה כלשהי צנרת הבית בביתכם, אם ביתכם הוצף כתוצאה מסופת גשמים או אם הביוב הציף את ביתכם כתוצאה מסתימה כלשהי, חשוב מאוד ראשית כל לאתר את מקור הנזילה במידה ויש נזילה, לייבש את המבנה אשר הוצף ולאחר מכן, לבצע בדיקת לחות מתחת לריצוף הבית באופן מהיר. לא פעם הצפה או דליפת מים עלולים לגרום להתפשטות של מם תחת המרצפות ולהיספגות של המים בשכבת חול או סומסום המצויה תחת המרצפות. באופן שכזה, נוצרים כיסי מים אשר כלואים תחת הריצוף. כיסי המים המדוברים יכולים לגרום לנזקים משמעותיים במידה ולא מטפלים ברטיבות.
 
בדיקת רטיבות מתחת לריצוף
 

מהי בדיקת רטיבות מתחת לריצוף?

 
מטרתה של בדיקת לחות מתחת לריצוף היא לקבל נתונים אודות רמות המים הכלואים מתחת לרפצה. כאשר מבצעים את הבדיקה, ניתן לקבוע האם אחוזי הלחות במקומות הנבדקים עומדים בתקן הישראלי או שמא הם גבוהים ממנו. במידה ומתגלה כי רמת הלחות אשר כלואה ברצפה גבוהה מהמותר, לא פעם היא תגרום לנזקים שונים למבנה כגון: קילופי קירות, קילופים והתנפחויות של המשקופים, הפאנלים, ריחות עובש בארונות ועוד. כמו כן, העובש אשר עלול להיווצר כתוצאה מאותה לחות עלול לגרום לבעיות בריאותיות. לכן, אם יש לחות תחת המרצפות, ברמה הגבוהה מהמותר על פי התקן הישראלי, יש צורך לבצע מיד ייבוש בצורה הטובה והיעילה ביותר. חשוב שאת בדיקת הרטיבות וכן את הטיפול במקרה של לחות, יבצע איש המקצוע הטוב ביותר בתחום.
 

כיצד בודקים לחות?

 
ישנם שני סוגים של בדיקת אחוזי לחות:
 
  1. ניתן לבדוק לחות בעזרת מכשיר מיוחד הקרוי מד לחות. בדיקה זאת איננה מדויקת מספיק וכן היא איננה כבילה בבית הנשפט. כמו כן, מד לחות איננו בנוי לצורך בדיקת אחוזי לחות במצע חול או סומסום.
  2. בדיקה אחרת היא בדיקה באמצעות מאזני לחות, תוצאות הבדיקה ישפיעו על ההחלטה לגבי האופן שבו יש לטפל בנזק שנוצר בשל הנזילה. במהלך בדיקה זאת מבצעים מספר קידוחים במרצפות הבית, רצוי במקומות סמויים מהעין. לאחר שמבצעים את הקידוחים הללו, מוציאים דגימה ממצע החול או הסומסום המצוי תחת למרצפות. את הדגימה שולחים למעבדה מיוחדת אשר בודקת את אחוזי הלחות שבה ומחזירה תשובה תוך 24 שעות. כאשר מתקבלת תוצאת הבדיקה, ניתן לבחון את אחוזי הלחות בדגימה והם אם גבוהים מהמותר על פי התקן הישראלי, יש צורך לבצע ייבוש למצע התת רצפתי על מנת שאחוזי הלחות שבו ישובו להיות בהתאם לרמה התקינה.
 

באיזו בדיקה כדאי לבחור?

 
אם אתם זקוקים לביצוע בדיקת לחות מתחת לריצוף בשל רטיבות כלשהי בביתכם, חשוב מאוד שתבצעו בדיקה אמינה ומדויקת. מכיוון שבדיקה באמצעות מד לחות איננה מדויקת כדי הצורך, עדיף לבחור בבדיקה המתבצעת על ידי שליחת דגימה ממצע הסומסום או החול המצויים תחת המרצפות. מדובר על בדיקה אמינה ומדויקת, אשר בהתאם לתוצאות שלה, יש לפעול לצורך ייבוש המצע התת רצפתי במידה ומתגלה לחות ברמה גבוהה.

אין ספק שגילוי רטיבות מתחת לריצוף היא חשובה מאוד לצורך גילוי לחות שכן, לחות תחת המרצפות שאיננה מתגלה בזמן, עלולה ליצור הן נזקים למבנה והן נזקים בריאותיים לדיירי הבית.

 

לבחור באנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום בדיקות הרטיבות

 
מכיוון שבדיקת רטיבות מתחת לריצוף היא בדיקה חשובה מאוד, אין ספק שעבור ביצוע הבדיקה יש לבחור באיש מקצוע הידוע כמנוסה, מקצועי ומומחה בתחום ביצוע הבדיקות המדוברות. איש מקצוע מעין זה ידע כיצד לבצע את הבדיקה בצורה מהירה ויעילה מחד ומאידך, במידה ואכן מתגלה לחות, לבצע הליך ייבוש מקצועי ויסודי.