בתי מגורים חייבים להיות אטומים באופן מוחלט והרמטי לחדירת מים. נזקי מים עלולים להיות נזקים קשים ועלולים בעיקר לשבש את שגרת החיים התקינה של דיירי הבית, להסב נזק למבנה ואף לפגוע בבריאותם של דיירי הבית. רטיבות על הקירות פוגעת הן במראה הדקורטיבי של הבית ואף יכולים ליצור סימני עובש ולגרום למחלות נשימה בקרב מבוגרים וילדים. חדירת מים חיצונית לבית עלולה להתרחש בימי החורף ומכיוון שבימי החורף לא קל לתקן כשל באיטום אשר גורם לחדירת המים למבנה, חשוב מאוד לבצע בדיקת הצפה עוד טרם מגיע החורף, בכדי לוודא שביתכם הטום באופן הרמטי ומספק לקראת עונת החורף.
 
בדיקת הצפה
 

חדירת מים למבנה

 
חדירת מים למבנה עלולה להגיע ממקומות שונים, כאשר העיקריים בהם הינם הגגות והמרפסות החיצוניות. בשל העובדה שהמרפסת והגג שבמבנה מהווים משטחים רחבים אשר קולטים כמויות משמעויות של מים בו זמנית, אם אין איטום או ניקוז טוב בגג או במרפסת הבית, הם עלולים להתמלא במים והמים הללו יחלחלו לתוך המבנה. במקרים קלים הרטיבות שתיווצר תהיה קלה, אולם, במקרים קשים יותר תחדור כמות משמעותית של מים למבנה וכידוע, נזקי מים יכולים להיות משמעותיים מאוד. לכן, חשוב מאוד לדעת שבאמצעות בדיקת הצפה בגג או במרפסת, ניתן לדעת האם ישנו כשל כלשהו באיטום וזאת בכדי לתקן אותו בטרם מגיעה עונת החורף. בדיקת הצפה מסייעת מאוד למנוע נזקי הצפה בכל מבנה באשר הוא. אם בדיקת הצפה מגלה כי יש כשל כלשהו באיטום שבגינו יכולים לחדור לבית מים, ניתן לאטום מחדש את הגג או המרפסת באמצעות חומרי האיטום הטובים ביותר או פשוט לתקן את הכשל הספציפי באיטום, באופן נקודתי.
 

מהי בדיקת הצפה?

 
בדיקת הצפה היא בדיקה שמטרתה היא לוודא כי איטום הגג שלכם בוצע כהלכה כאמור ואין ממנו שום דליפה. לצורך ביצוע בדיקת הצפה, יש לחסום היטב את כל פתחי הניקוז של הגג ולאחר מכן, להציף את הגג באמצעות כמות גדולה של מים. המטרה היא לכסות את כל שטח הגג במים עומדים בגובה של כ10 ס"מ. לאחר הצפת הגג בכמות המים המדוברת, יש צורך לחכות 72 שעות רצופות. אם בתום 72 שעות הללו לא הופיעו כתמי רטיבות בשום מקום תחת הגג, אז ניתן להסיק מכך שאיטום הגג התבצע בצורה הטובה ביותר וכי אין חשש להצפה בשל מזג אוויר גשום וסוער בעונת החורף. במקרה ומתגלים כתמי רטיבות במהלך בדיקה, הדבר מעיד על בעיה במערכת האיטום ויש לרוקן את המים, לחכות שהגג יתבייש ולאחר מכן, לבצע את התיקונים הנדרשים לכשלי האיטום או להחליף את האיטום כולו באיטום איכותי יותר במקרה הצורך. כמובן שחשוב מאוד לבצע את בדיקת ההצפה מחדש לאחר שבוצעו התיקונים או החלפת האיטום וזאת בכדי לוודא שהתהליך צלח והגג אכן אטום בצורה הרמטית.

חשוב כמובן לבחור באנשי המקצוע הטובים ביותר עבור ביצוע בדיקת הצפה וזאת בכדי שהתוצאות שהיא תניב אכן יהיו אמינות ויהיה ניתן לסמוך עליהן.

 

מתי כדאי לבצע בדיקת הצפה?

 
בדיקת הצפה היא בדיקה שחשוב מאוד לבצע כהכנה לקראת עונת החורף בכל גג של בניין מגורים או מרפסת. אולם, מעבר לכך שמדובר על בדיקה שרצוי וכדאי לבצע לפני עונת החורף, מדובר על בדיקה שחשוב מאוד לבצע מיד לאחר שאוטמים את הגג או המרפסת וזאת בכדי לוודא שתהליך האיטום אכן הצליח והגג או המרפסת אטומים כדי הצורך בצורה הטובה ביותר.

אם אתם צריכים לבצע בדיקת הצפה לגג או המרפסת שבביתכם, בחרו את אנשי המקצוע הטובים והמומלצים ביותר בתחום.