איתור תשתיות תת קרקעיות

 
 
כמעט בכל מקום מצויים קווי תשתית. קווי התשתית עוברים מתחת לאדמה וניתן למצוא אותם מתחת לבתים פרטיים, מבנים ציבוריים, מוסדות לימודים ועוד. ניתן לומר שקווי התשתית פרושים לאורך ולרוחב בארץ ישראל כולה. כמעט כל קווי התשתיות עוברים בקו אחד. מטרתם היא לספק מים, חשמל, גז ותקשורת לכל מבנה המשמש לצורך מגורים, לימודים, עסקים ועוד. קו הביוב הוא הקו היחיד שאיננו הולך באותו הכיוון של כלל קווי התשתית אלא בכיוון ההפוך שכן, מטרתו היא להוציא את מי הביוב מהמבנים לתוך מערכת הביוב החיצונית. כאשר מעוניינים לבצע חפירות בתוך הקרקע לצורך בנייה של מבנה או שיפוץ של מבנה כלשהו, חשוב מאוד לבצע איתור תשתיות תת קרקעיות בצורה הטובה והמקצועית ביותר.
 
איתור תשתיות
 

תשתיות תת קרקעיות - במה בעצם מדובר?

 
תשתיות תת קרקעיות הן נתיבים שמטרתם היא להעביר דברים שונים לבתים פרטיים או למבנים אחרים. התשתיות האלה יכללו לרוב צינורות שיעבירו מים לצורך שימוש בבתים פרטיים או בכל מבנה אחר. הצינורות אשר מעבירים מים הם בגדלים שונים, כאשר חלק מהצינורות רלוונטיים לצורך הוצאת מי ביוב מהבתים למערכת הביוב. מעבר לצינורות שמעבירים את המים לבתים, תשתיות תת קרקעיות כוללות כבלים מיוחדים המעבירים תקשורת לבתים ולמבנים אחרים בעלי ייעוד כזה או אחר וכן, כבלים הרלוונטיים לצורך העברת תקשורת הנחוצה לטלפונים, אינטרנט וכבלים. התשתיות התת קרקעיות כוללות גם כבלי נחושת הרלוונטיים לצורך העברת חשמל למבנה וכן, צינורות העשויים נחושת הרלוונטיים לצורך העברת גז נוזלי. ניתן לומר שלתשתיות התת קרקעיות יש תפקיד חשוב ומהותי מאוד בכל הנוגע להענקת אורח חיים נוח לכל אדם.

כאשר פורשים את התשתיות, יש לפרוש אותם בהתאם לכללים שונים. הכללים המדוברים מגדירים את העומק שבו התשתיות צריכות לעבור, את המרחק שהתשתיות חייבות לשמור בין אחת לשנייה וכן את הבידוד שיש לבצע לכל קו של תשתית על מנת שהוא לא יגרום נזק כלשהו.

 

מתי יש צורך לאתר קווי תשתית?

 
כאשר מדובר על איתור קווי תשתית, מדובר על מציאת המיקום המדויק שבו עוברים קווי התשתית השונים באדמה. כמובן שכל אדם או גורם כלשהו אשר מניח תשתיות תת קרקעיות, מחויב לדווח לרשות המקומית על המקום שבו עובר קוו התשתית. כאשר ישנו דיווח על כל קווי התשתית הקיימים, הרשות המקומית יכולה ליצור מפה שבה ניתן לראות את המיקום המדויק של כל קו תשתית. המפה רלוונטית מאוד במקרה שבו יש צורך להוסיף קו תשתית כלשהו וכן בכל מקרה שבו צריך לחפור בקרקע בתהליך בנייה או שיפוץ וזאת בכדי שלא להסב נזק כלשהו לתשתיות המצויות בקרקע. חשוב לדעת שבתהליך בנייה, אם לא מתחשבים במיקום של התשתיות, כף מחפר עלולה לשבור צנרת ביוב או מים בצורה קלה למדי ובכדי שהדבר לא יקרה, חובה לבצע תהליך איתור תשתיות מקצועי.
 

כיצד מבצעים תהליך איתור תשתיות בצורה הטובה ביותר?

 
אם יש צורך כאמור לבצע חפירה כלשהי בקרקע, חשוב מאוד לבחור בחברה מקצועית ומנוסה בתחום איתור תשתיות. מכיוון שאיתור תשתיות מהווה דבר חשוב מאוד ובסיסי מאוד, אין לבחור בחברה חובבנית, לצורך ביצוע איתור תשתיות, אלא חשוב מאוד לבחור בחברה אשר עוסקת באיתור תשתיות תת קרקעיות באמצעות טכניקות שונות הכוללות בין היתר גם טכנולוגיות מתקדמות כגון: שימוש בגלי רדיו ועוד. על אף שכיום ניתן למצוא לא מעט חברות העוסקות בתחום איתור תשתיות, בטרם תבחרו את החברה הרלוונטית לצורך ביצוע ההליך, בדקו היטב האם החברה ידועה כבעלת ניסיון בתחום, כיצד החברה עוסקת באיתור תשתיות, האם לחברה יש ותק בתחום והאם יש לה המלצות.